Natomiast już w 1850 roku skonstruowano pierwsze narzędzie, które wykorzystywało indukcję elektromagnetyczną do transformowania napięć.
Tak właśnie w 1884 roku zbudowany przez braci Hopkinsów transformator posłużył jako wzór tych produkowanych dzisiaj, z zamkniętym magnetowodem, co poprawiło parametry pracy transformatora.
Transformator umożliwia w ten sposób na przykład zmianę napięcia panującego w sieci wysokiego napięcia, które jest odpowiednie do przesyłania energii elektrycznej na duże odległości, na niskie napięcie, do którego dostosowane są poszczególne odbiorniki. W sieci elektroenergetycznej zmiana napięcia zachodzi kilkustopniowo w stacjach transformatorowych. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator
Jedno z uzwojeń (zwane pierwotnym) podłączone jest do źródła prądu przemiennego.Powoduje to przepływ w nim prądu przemiennego.
Przemienny prąd wywołuje powstanie zmiennego pola magnetycznego.
Zmienny strumień pola magnetycznego, przewodzony przez rdzeń transformatora, przepływa przez pozostałe cewki (zwane wtórnymi).Zmiana strumienia pola magnetycznego w cewkach wtórnych wywołuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej ? powstaje w nich zmienna siła elektromotoryczna (napięcie).Jeżeli pominie się opór uzwojeń oraz pojemności między zwojami uzwojeń i przyjmie się, że cały strumień magnetyczny wytworzony w uzwojeniu pierwotnym przenika przez rdzeń do uzwojenia wtórnego (nie ma strat pola magnetycznego na promieniowanie), to taki transformator nazywamy idealnym.Dla transformatora idealnego obowiązuje wzór: Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator.