www.statystyka-medyczna.com.pl

www.statystyka-medyczna.com.pl

Wikipedia i definicja statystyki

Statystyka (niem. Statistik, ?badanie fakt贸w i os贸b publicznych?, z 艂ac. now. statisticus, ?polityczny, dot. polityki?, od status, ?pa艅stwo, stan?) ? nauka, kt贸rej przedmiotem zainteresowania s膮 metody pozyskiwania i prezentacji, a przede wszystkim analizy danych opisuj膮cych zjawiska, w tym masowe.

Du偶a cz臋艣膰 nauki zajmuje si臋 obserwacj膮 otaczaj膮cego nas 艣wiata lub te偶 pos艂uguje si臋 eksperymentem dla potwierdzenia swoich teorii. Takie badanie przebiega zazwyczaj wed艂ug schematu: zebranie du偶ej ilo艣ci danych, ich analiza i interpretacja. Badaczowi potrzebny jest wtedy zestaw narz臋dzi ? sprawdzonych metod, kt贸re umo偶liwi膮 mu operowanie na du偶ych zbiorach danych. Tworzeniem i rozwijaniem takich u偶ytecznych narz臋dzi zajmuje si臋 w艂a艣nie statystyka.

殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka


Statystyka w farmacji ? oferta bada艅

Jakie us艂ugi oferuj膮 firmy zajmuj膮ce si臋 badaniami statystycznymi dla farmaceutyki? S膮 to przede wszystkim r贸偶nego rodzaju analizy. W zale偶no艣ci od potrzeb klienta firma oferuj膮ca us艂ugi w tym zakresie mo偶e oczywi艣cie troch臋 si臋 dostosowa膰. Mo偶emy jednak wyr贸偶ni膰 najwa偶niejsze badania statystyczne dla farmaceutyki, kt贸re s膮 najch臋tniej wybierane przez klient贸w. Nale偶膮 do nich przede wszystkim analizy dotycz膮ce bada艅 klinicznych czy edukacyjnych.

Bardzo cz臋sto analizie poddawane s膮 tak偶e dzia艂ania marketingowe podejmowane przez firm臋 a tak偶e inne analizy danych. Takie dzia艂ania mog膮 pom贸c przede wszystkim w optymalizacji przedsi臋wzi臋膰 podejmowanych przez firm臋 farmaceutyczn膮.


Kr贸tkie wyja艣nienie terminu modelowania statystycznego w Wikipedii

Model statystyczny ? hipoteza lub uk艂ad hipotez, sformu艂owanych w spos贸b matematyczny (odpowiednio w postaci r贸wnania lub uk艂adu r贸wna艅), kt贸ry przedstawia zasadnicze powi膮zania wyst臋puj膮ce pomi臋dzy rozpatrywanymi zjawiskami rzeczywistymi.

Bardziej formalnie jest to parametryzowana rodzina rozk艂ad贸w 艂膮cznych rozwa偶anych zmiennych, st膮d druga nazwa przestrze艅 statystyczna.

Modele statystyczne u偶ywane w ekonometrii nosz膮 nazw臋 modeli ekonometrycznych.

殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_statystyczny


Dodane: 25-10-2016 03:59

Poprzednie wpisy:

Nast臋pne wpisy: