Jak oszcz臋dza膰 na wodzie do ogrodu? Zobacz nasz poradnik

O chemicznym oczyszczaniu

zbiorniki na deszcz贸wk臋
Chemiczne oczyszczanie 艣ciek贸w ? jedna z metod oczyszczania 艣ciek贸w. Polega na wytr膮caniu niekt贸rych zwi膮zk贸w rozpuszczalnych lub ich neutralizacji za pomoc膮 procesu koagulacji, neutralizacji, ekstrakcji, elektrolizy, destylacji lub sorpcji na w臋glu aktywnym.

Oczyszczanie chemiczne stosuje si臋 g艂贸wnie przy 艣ciekach przemys艂owych, kt贸re zawieraj膮 metale ci臋偶kie oraz chemiczne zwi膮zki organiczne. W momencie zadzia艂ania substancjami chemicznymi na 艣cieki uzyskujemy: zoboj臋tnienie 艣ciek贸w, wydzielenie ze 艣ciek贸w substancji sta艂ych, wydzielenie ze 艣ciek贸w substancji organicznych, koloidalnych i zwi膮zk贸w rozpuszczalnych, przede wszystkim soli metali ci臋偶kich, odka偶enie 艣ciek贸w, usuni臋cie przykrego zapachu, utlenienie substancji 艣ciekowych.殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chemiczne_oczyszczanie_%C5%9Bciek%C3%B3w

Ekologiczne wykorzystanie wody

zbiorniki na deszcz贸wk臋Z wody mo偶na korzysta膰 o wiele bardziej ekologicznie, ni偶 robi to ka偶dy z nas.

Zmiana pewnych przyzwyczaje艅 pozwala oszcz臋dzi膰 jej bardzo wiele, wi臋c warto si臋 nad tym zastanowi膰.

Dobrym pomys艂em jest mi臋dzy innymi wykorzystanie wody deszczowej, kt贸r膮 mo偶emy podlewa膰 ro艣liny, ale bardzo ciekawym rozwi膮zaniem jest tak偶e zaopatrzenie si臋 w przydomow膮 oczyszczalni臋, kt贸ra pozwoli nam czerpa膰 o wiele mniej wody z wodoci膮g贸w.

Dodatkowo dobrze jest te偶 sprawdza膰, czy woda w kranach jest dobrze zakr臋cona oraz czy na przyk艂ad sp艂uczka w toalecie nie przecieka.

W ten spos贸b zaoszcz臋dzimy wiele wody i tym samym pomo偶emy o wiele lepiej zadba膰 o 艣rodowisko naturalne. Ka偶dy z nas powinien o tym pomy艣le膰.

Definicja szarej wody

Szara woda ? Europejska Norma 12056-1 definiuje szar膮 wod臋 jako woln膮 od fekali贸w zabrudzon膮 wod臋.
W praktyce jest to nieprzemys艂owa woda 艣ciekowa wytwarzana w czasie domowych proces贸w takich jak mycie naczy艅, k膮piel czy pranie, nadaj膮ca si臋 w ograniczonym zakresie do powt贸rnego wykorzystania. W tradycyjnym gospodarstwie domowym 50?80% wody 艣ciekowej mo偶e by膰 wykorzystanej jako szara woda.
Do wykorzystania nadaje si臋 niemal ca艂a woda, jakiej u偶ywa si臋 w domu, z wyj膮tkiem wody po sp艂ukaniu toalet.
Szara woda znacznie r贸偶ni si臋 od wody powsta艂ej po sp艂ukaniu ubikacji zar贸wno ilo艣ci膮, jak i r贸偶norodno艣ci膮 zawartych w niej chemikali贸w i bakterii (od odchod贸w po toksyczne 艣rodki chemiczne).

Szara woda zawdzi臋cza sw膮 nazw臋 m臋tnemu wygl膮dowi oraz statusowi, kt贸ry nie kwalifikuje jej jako wody czystej pitnej ani te偶 jako wody silnie ska偶onej.

Zgodnie z powy偶sz膮 definicj膮, je艣li szara woda zawiera znacz膮ce ilo艣ci odpad贸w kuchennych czy te偶 silne 艣rodki chemiczne, nale偶y j膮 zakwalifikowa膰 jako 艣ciek.殴r贸d艂o: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szara_woda.

Poprzednie wpisy:

Nast臋pne wpisy: