plotery frezujące cnc

Obrabiarki w praktyce - tokarka

plotery frezujące cnc
Tokarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem przedmiotów najczęściej o powierzchni brył obrotowych (wałki, stożki, kule, gwinty wewnętrzne i zewnętrzne).
Narzędziem obróbczym są najczęściej nóż tokarski, wiertło lub narzędzia do gwintów.
Obróbkę na tokarce nazywa się toczeniem.

Toczenie wykonuje się poprzez wprawienie obrabianego przedmiotu w ruch obrotowy, a następnie skrawanie jego powierzchni narzędziem obróbczym.

Obrabiany przedmiot mocuje się w tym celu w uchwycie bądź w kłach. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną tokarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM Ważniejsze grupy i podgrupy tokarek: kłowe: uniwersalne, produkcyjne, precyzyjne, wielonożowe, ciężkie, kopiarki uchwytowe tarczowe i karuzelowe rewolwerowe półautomaty tokarskie automaty tokarskie: jedno- oraz wielowrzecionowe zegarmistrzowskie zataczarki specjalne (branżowe) Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tokarka

Encyklopedycznie o produkowaniu aluminium

Zwięźle o technologii produkcji aluminium, dla ciekawskich którzy chcą znać proces powstawania od początku.
Wikipedia przychodzi nam z pomocą:
Aluminium głównie pozyskuje się z boksytu.

Urobek z kopalni trafia do zakładu wzbogacania, w którym boksyt przetwarza się w tlenek glinu.

Pierwszymi operacjami są: rozdrobnienie rudy do konsystencji piasku w młynie kulowym, ekstrakcja tlenku glinu w trakcie procesu Bayera, w którym zmielony boksyt miesza się z wapnem palonym i wodorotlenkiem sodu. Produkt umieszcza się w ciśnieniowych zbiornikach i podgrzewa się do 240 °C, w efekcie czego powstaje glinian sodu.
Po odseparowaniu nierozpuszczalnych zanieczyszczeń od glinianu sodu w zbiornikach grawitacyjnych przeprowadza się hydrolizę.

W obecności zarodków krystalizacji wytrąca się wodorotlenek glinu, który w procesie kalcynacji przeprowadza się w tlenek glinu. W elektrolitycznym procesie Halla-Heroulta tlenek glinu zostaje przetworzony w wolny metal w wyniku: rozpuszczenia tlenku glinu w elektrolicie, którym jest stopiony kriolit o temperaturze ponad 900 °C, zanurzenia grafitowej anody do wanny i prowadzenia elektrolizy prądem o natężeniu setek tysięcy amperów. Powstający metal opada na dno wanny w postaci płynnej i jest sukcesywnie usuwany.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aluminium

Obrabiarki - wiertarki stołowe

W świecie ploterów frezujących i specjalistycznych frezarek CNC czasem pozostaje nieco miejsca na nie tak wielozadaniowe maszyny, jednakże wielce wyspecjalizowane i potrzebne w niektórych przypadkach.
Wiertarki stołowe są jednym z takich przykładów - ich zastosowanie jest ograniczone, ale jeśli już są potrzebne wykonują niezwykle precyzyjną pracę najwyższej jakości. Całość opiera się na sztywnej konstrukcji ramowej i szynie prowadzącej wiertło tylko w jednym kierunku - góra-dół.
Sprawia to że otwór jest zawsze w idealnej płaszczyźnie i taki jak średnica wiertła - bez niepotrzebnych odchyłek.

Element który wiercony - przeważnie o większych gabarytach lub twardszym materiale, który uniemożliwia jego swobodną obróbkę w innych maszynach - jest tymczasowo usztywniany w ramie i dokładnie pozycjonowany, następnie wiertło wraz z chłodziwem i tubą odprowadzającą opiłki biorą się do pracy.

Wszystko efektywnie i przede wszystkim precyzyjnie.

.

Widok do druku:

plotery frezujące cnc

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: