Kupowanie zabawek dla dziecka to nie taka łatwa sprawa.
Co wybrac?

Zalety zabawek drewnianych

zabawki drewniane sklep internetowyzabawki drewniane sklep internetowyJeśli jesteśmy rodzicami, którzy na bieżąco śledzą trendy w dziedzinie zabawek, z pewnością zauważyliśmy napływ zabawek wykonanych z drewna.
Stają się one coraz bardziej popularne dzięki bogatemu wzornictwu oraz swoim niewątpliwym zaletom.
Zabawki te są wykonane z materiałów ekologicznych, które nie wywołują żadnych reakcji w kontakcie ze skórą dziecka.
Nie zawierają szkodliwych substancji, które niejednokrotnie można znaleźć w zabawkach gumowych czy plastikowych.
Są więc bezpieczne dla dzieci w różnym wieku, w zależności od oznaczeń producenta.

Swoją prostotą pobudzają dzieci do kreatywnej zabawy, co rozwija wyobraźnię i motorykę.

Szeroka gama wzorów i kolorów z pewnością pozwoli nam znaleźć wymarzony prezent dla każdego dziecka.

O pochodzeniu zabawek - domek dla lalek

Domek dla lalek (pokój, izba) to miniaturowa replika domu lub mieszkania służąca do zabawy najczęściej dziewczynkom.
Tradycyjnie domki i ich wyposażenie były wykonywane z drewna, z czasem też używano do ich wykonania metali, płyty pilśniowej i tworzywa sztucznego. Historia domków dla lalek sięga już starożytności. Dawne miniaturowe gospodarstwa z mebelkami i wyposażeniem znajdowane są w wykopaliskach oraz grobach dzieci1.
Mebelki wykonywano wtedy z gliny, cyny, brązu, czasami ze srebra2.
Najstarsza znana budowla tego typu pochodzi z roku 1558, kiedy to Albrecht V Bawarski zamówił dla swojej córki prezent, którym był domek dla lalek.
Nie przypominał on wtedy zabawki, lecz precyzyjnie wykonane małe dzieło sztuki z kunsztownie wykonanymi miniaturkami rezydencji książęcej. Wyrób domków w Europie przeżywał rozkwit w wieku XVIII i I połowie XIX wieku.
Najpiękniejsze z nich powstały w Niemczech, gdzie pełniły rolę "zabawek edukacyjnych".
Modne były też w Anglii, Holandii, Francji i we Włoszech.

Właśnie we Włoszech przy okazji obrzędów związanych z Bożym Narodzeniem2.

konstruowano całe "miasta lalek", a w szczególności znane szopki neapolitańskie, które często były dziełem najlepszych włoskich architektów, rzeźbiarzy i złotników. Pod koniec XIX wieku oprócz domków lalek bardzo popularne stały się miniaturowe pojedyncze pokoje (zwłaszcza kuchnie) składające z trzech ścian, podłogi i wyposażenia takie jak: meble i sprzęt gospodarstwa domowego. Dopiero po II wojnie światowej, domki produkowano w fabrykach na znacznie większą skalę.
Wcześniej produkcją zajmowali się głównie rzemieślnicy.
W latach 50.

XX wieku, typowe sprzedawane zestawy to domy wykonane z blachy, pomalowane i umeblowane sprzętami z plastiku.

Niskie koszty produkcji domków sprawiły, że stały się one dostępne dla większości dziewcząt z rozwiniętych krajów Europy Zachodniej, szczególnie tych które po II wojnie światowej nie borykały się z odbudową kraju.
Na początku XXI wieku japońska firma produkująca zabawki wykonała dom dla lalek z prawdziwym telewizorem. Miniaturowy odbiornik wielkości znaczka pocztowego odbierał kilka kanałów

Poznaj historię konia na biegunach

Koń na biegunach, koń bujany ? zabawka dziecięca, wykonana zwykle w kształcie konia przymocowanego do dwóch wygiętych w łuk profili, zwanych biegunami. Poprzednikami koni na biegunach były kołyski na biegunach a także konie-zabawki na kołach.
Powstał najprawdopodobniej jako "rocking horse" na terenie Ameryki Północnej.

Jego poprzednikiem był koń zaopatrzony w kółka ? zabawka którą można było ciągnąć i dosiadać.

W obecnej formie, pojawił się dopiero w XVII wieku1.
Niektóre źródła podają wcześniejsze przykłady takich konstrukcji, znane były już w antycznej Grecji, jak można to przeczytac np. u Horacego.

Nie ma jednak pewności co do ich użytkowania jako zabawek. Od początku XIX wieku konie na biegunach były już powszechnie kojarzone z dziecięcą zabawką.

Do Europy środkowej trafiły poprzez Anglię.
Do końca XIX wieku wykonywali je rzemieślnicy, ich ornamentyka i wykończenie kojarzyły się z końmi przeznaczonymi dla rycerzy.

Pod koniec XIX wieku podjęto produkcję seryjną zabawek tego typu. Współcześnie nadal wytwarza się konie na biegunach tradycyjnymi, rękodzielniczymi metodami.

W Polsce głównym ośrodkiem rzemiosła zabawek drewnianych jest Żywiecczyzna.
Nowoczesnym wariantem konia na biegunach jest bujak sprężynowy. Konie na biegunach występują w zbiorach muzealnych ? muzeach zabawek czy też muzeach etnograficznych.
Obecne są także w kulturze, przykładowo w Polsce przebojem okazała się piosenka "Konik na biegunach" ze słowami Franciszka Serwatki i muzyką Jacka Dybka w wykonaniu Urszuli. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%84_na_biegunach.

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: