geodeta Środa Śląska

Czym jest geodezyjny pomiar powykonawczy?

geodeta Środa Śląska Każdy, kto miał choć trochę do czynienia z geodezją z pewnością natknął się na coś takiego, jak inwentaryzacja powykonawcza czy geodezyjny pomiar powykonawczy.
Jest to jeden z wielu obowiązków geodetów, który polega na zebraniu aktualnych danych o nieruchomości, po jej zakończonej już budowie.

Pomiary wykonuje się w celu określenia położenia danych obiektów na siatce współrzędnych geograficznych oraz żeby określić wysokość danego obiektu.

Pomiary powykonawcze należą do grupy pomiarów bezpośrednich, co znaczy, że wymagają bezpośredniego kontaktu z nieruchomością czy przedmiotem mającym być celem pomiarów.
Inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna, żeby wprowadzić zmiany do dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.

Czym jest geodezja?

Sporo osób chociaż raz w swoim życiu natknęło się na słowo, które wszyscy znają, nikt jednak nie wie co do końca oznacza.

Jednym z takich terminów jest geodezja.

Co to właściwie takiego jest? Geodezja jest jedną z dziedzin nauki, zajmującej się badaniem Ziemi, a konkretnie ustalaniem jej wielkości i kształtu, a także wyznaczaniem określonych punktów na jej powierzchni.
W praktyce oznacza to kolejny, nie do końca zrozumiały termin, którym posługują się osoby posiadające odpowiednią wiedzę.
Jedyne co musi wiedzieć przeciętny odbiorca, to że geodezja jest nauką wywodzącą się z gałęzi geografii oraz techniki.

W codziennym życiu wykorzystuje się ją, między innymi, do wyznaczania granic posiadłości.

Geodezja jako nauka

Geodezja z pewnością może być zaliczana do nauk, ponieważ jest jedną z wielu dziedzin geografii. Geodezja ma wiele wspólnego nie tylko z geografią, ale także z naukami technicznymi, tak też jest sklasyfikowana w Polsce ? jako nauka techniczna z elementami geografii oraz kartografii. Oznacza to, że dostępne są szkoły zawodowe oraz techniczne oferując uczniom taki kierunek.
Świadczy to o przydatności oraz użyteczności geodezji dla społeczeństwa.
Jest to prężnie rozwijająca się nauka, przyciągająca coraz więcej zainteresowanych nią osób.
Słusznie geodezja jest uważana za naukę łączącą kierunki techniczne z geograficznymi, dającą spore możliwości rozwoju w tych rozległych dziedzinach naukowych.
Dodane: 29-07-2018 02:45

Tagi: geodezja geodeta budownictwo usługi Środa Śląska