Zanim wyjdziesz na szlak - o czym warto pamiętać?

zostanie jakaś awaria sprzętu powstała nie z winy użytkownika, to będzie można liczyć na jego bezpłatną wymianę. Dodatkowo w ciągu siedmiu dni można zwrócić do sklepu sprzęt wspinaczkowy, który okazał się nam jednak niepotrzebny.

Zanim wyjdziesz na szlak - o czym warto pamiętać?

Gwarancja na sprzęt wspinaczkowy

Każdy dobry sklep ze sprzętem wspinaczkowym udziela gwarancji na jego sprawne działanie. Jeżeli w czasie trwania gwarancji stwierdzona zostanie jakaś awaria sprzętu powstała nie z winy użytkownika, to będzie można liczyć na jego bezpłatną wymianę. Dodatkowo w ciągu siedmiu dni można zwrócić do sklepu sprzęt wspinaczkowy, który okazał się nam jednak niepotrzebny. W innych przypadkach można będzie dokonać jego płatnej naprawy, także na terenie sklepu, w którym został zakupiony. Dzięki temu można liczyć na fachowe podejście i naprawę dokonaną przez osobę, która dokładnie zna zakupiony przez nas wcześniej sprzęt. W niektórych sklepach będziemy mogli także liczyć na różne rabaty, jeżeli będziemy dokonywać w nich częstych zakupów, a do tego jeszcze napraw.


Bezpieczna wspinaczka

W ostatnich latach na rynku pojawiło się naprawdę wiele różnego rodzaju sprzętu wspinaczkowego, który może podnieść znacząco bezpieczeństwo osób uprawiających wspinaczkę. Do takiego ekwipunku należy przede wszystkim sprzęt asekuracyjny. Osoby, które zajmują się tym sportem na poważnie zawsze starają się zadbać o prawidłowe zabezpieczenie podczas nieraz bardzo trudnego wspinania się po stromych skałkach czy wielkich ścianach skalnych. Asortyment taki, jak haki, kołki czy pętle powodują, że można naprawdę zachować bezpieczeństwo nawet w tej trudnej i ryzykownej dyscyplinie sportowej. Warto więc przed wyprawą na skałki uzbroić się w tego typu wyposażenie aby mieć pewność, że nasza wycieczka na pewno nie skończy się tragicznie.


O technice asekuracji własnej

Wspinanie z własną asekuracją wymaga znacznie większego doświadczenia niż wspinaczka sportowa. Prócz umiejętności wspinaczkowych wymagana jest wiedza z zakresu poprawnego zakładania punktów asekuracyjnych.

Do budowy przelotów podczas wspinaczki z własną asekuracją używa się kości biernych oraz mechanicznych (friendów), osadzanych w szczelinach i otworach skalnych, a także pętli zakładanych na turniczki lub duże bloki skalne, względnie przeciąganych przez skalne ucha. Poprawnie osadzony przelot powinien wytrzymać udar dużej siły działającej z określonego kierunku przy ewentualnym odpadnięciu, a ponadto nie powinien wypaść przy lekkich szarpnięciach w szerszym zakresie kierunków, związanych z ruchem liny przy wspinaniu się ponad osadzonym przelotem. Osadzanie kości w szczelinie skalnej w taki sposób, by ograniczyć ryzyko przypadkowego wypadnięcia, nazywane jest zacieraniem. Do wyjmowania zatartych kości (a także głęboko wsuniętych friendów) używa się jebadełka. Do przenoszenia dużej ilości szpeju, nieodłącznie towarzyszącemu wspinaczce z własną asekuracją, używa się szpejarek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna



© 2019 http://przedszkole20.waw.pl/